20 Kasım 2012 Salı

Sakla Samanı Gelir Zamanı Deyimi-Kompozisyon Ödevi

                                       SAKLA  SAMANI  GELİR  ZAMANI  DEYİMİ  NEDİR? 
                                                            KOMPOZİSYON  ÖDEVİ

      Bu Atasözümüz cümle anlamıyla yaz mevsiminde, hayvanların kış aylarındaki yiyeceğinin hazırlanması ve aç kalmaması kastedilmiştir. Hayvanların yiyecekleri zamanında verilmezse aç kalırlar ve verimsiz olurlar.
      Bu ata sözünün bize anlatmaak istediği farklı birşey.mesela kullandığımız birşeyden sıkılıp yada artık bize lazım olmaz deyip atıyoruz, veya başkasına veriyoruz.fakat bir süre sonra bize lazım olabilir o zaman attığımıza veya başkasına verdiğimize pişman oluruz.bugünkü imkanlarımızı iyi değerlendirebilirsek geleceğe yatırım yaparsak, örneğin para biriktirebilsek gelecek yıllarda, yaşlılığımızda çalışamayacak duruma geldiğimizde zor günlerimizde bize gerekecektir, fazla kazanıpkazncımızdan fazla ödeyemeyeceğimiz kadar harcamalar yaparsak yarınımızı düşünmezsek zor durumda kalırız. Bu sadece para için geçerli değil, örneğin okuduğumuz bir gazeteyi çöpe atmak yerine kağıt toplayanlara verirsek veya geri dönüşüme atarsak yatırım yapmış oluruz.Öğrencileriçinde,bugün kendimizi yeterince eğitirsek ileride iyi bir meslek sahibi olduğumuzda bugün edindiğimiz bilgiler işimize yarıyabilir.
      Bu atasözünden anlamamız gereken paramızın hepsini bugün harcamayıp yarınki ihtiyaçlarımız için de birazını ayırabilir ve zamanı geldiğinde harcayabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder